Copyright 2021 - Informacja

Pielgrzymka KWC do NMP Skalmierzyckiej

„Od siebie trzeba wymagać najwięcej”, to motto tegorocznej 13 Diecezjalnej Pielgrzymki Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

W tym roku, byliśmy w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Skalmierzycach. Kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest na rozstajach dróg, między Ostrowem Wielkopolskim a Kaliszem. W nim Kaplica Najświętszej Maryi Panny Skalmierzyckiej.

DSC 0074

Bogata historia miejscowości z sąsiadującymi Nowymi Skalmierzycami i okolicami Śliwnik, Mącznic. Poseł, pan Tomasz Ławniczak szczegółowo opowiedział i bardzo przybliżył czas miniony od XVII wieku.

O historii tych miejsc, o zaborach: pruskim, rosyjskim, gdzie były dwa wyzwania protestanckie i katolickie. Kraj z granicą niemiecką i polską. O rodzinie Niemojowskich, którzy byli panami na włościach, ale o bardzo dobrych sercach i przydatnych działaniach. Obecnych było bardzo dużo krucjatowiczów i sympatyków tego dzieła- około 70 osób pod przewodnictwem Moderatora diakonii wyzwolenia, ks. Jarosława Dębińskiego- proboszcza z parafii w Polanowicach. Przybyliśmy z różnych miejscowości naszej diecezji: Osiek, Mikstat, Szczypiorno, Ostrów Wlkp., Polanowice, Byczyna, Bruny, Wieruszów, Cieszęcin, Dziadowa Kłoda, Nowe Skalmierzyce, Skalmierzyce, Krotoszyn, Kobylin, Borek, Kalisz. W tradycji jest, że wspólnota KWC przy śpiewie Litanii Matki Boga i ludzi (Matko, która nas znasz…), wchodzi do świątyni procesyjne, niosąc nasze symbole: świeca-Światło Chrystusa, herb KWC - znak naszego oddania Maryi i Jezusowi oraz wypełniania zobowiązań bycia we wspólnocie Księga Czynów KWC - zapisani kandydaci i członkowie, którzy podejmują post abstynencji alkoholowej. Był też bukiet czerwonych róż dla Pani Skalmierzyckiej, Niepokalanej Matki Kościoła – patronki Krucjaty. W imieniu Ks. Kanonika Sł. Nowaka powitał nas ks. Wikariusz – Krzysztof Matuszewski, który prosił byśmy czuli się tu, jak u Matki. Ksiądz Kanonik Sławomir Nowak- proboszcz parafii i zarazem kustosz dotarł do nas prosto z Rzymu, był z parafianami u Ojca Świętego Franciszka, który pobłogosławił złotą różę dla Maryi, która króluje na tej ziemi i jest czczona w swoim obrazie w bocznej zabytkowej kaplicy. Gościnność, uśmiech, radość z pielgrzymów sprawiają, że czujemy się mile widziani i ksiądz Sławomir zaakcentował naszą odwagę w niesieniu wolności. Powiedział: „pokazujecie, że można wyzwolić się od zła, że można być wolnym i w tej wolności oddać się Bogu.

Eucharystia - dar dziękczynienia, to piękne zaangażowanie całej wspólnoty w wierze, w posługach, w jedności. 2 osoby wobec wspólnoty podjęły Krucjatę Wyzwolenia Człowieka - otrzymali nasze błogosławieństwo. Moderator w odniesieniu do Słowa Bożego ukierunkował nas na Słowo, na prowadzenie przez Kardynała St. Wyszyńskiego, Jana Pawła II, naszego założyciela Ks. Fr. Blachnickiego. Wszystkie ich dążenia są zawarte w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. Zwrócił uwagę na wzorce w rodzinie, tam, gdzie dziecko wzrasta, widzi wzorce. Często rodzice stawiają alkohol, dziecko to widzi. widzi też wulgarne zachowania rodziców. Wzorce, które w oczach dziecka stają się „normalne”. Powiedział: jesteście powołani jak Apostołowie by naśladować postawę Jezusa i Maryi”. Znowu powróciły słowa „Zło dobrem zwyciężaj” - powiedział je Św. Papież Jan Paweł II a wybrzmiały za Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i są aktualne do dzisiaj. Wiele było myśli, trudno wszystkie wymienić.

Czas agapy- uczty rozmowy, przywiezionych darów, rozdawanych cytatów słów Ks. Kardynała St. Wyszyńskiego, cukierki, był czasem wyjątkowo radosnym w udostępnionych ogrodach parafii.

Modlitwa różańcowa była oparta na rozważaniach słów Ks. Kardynała, które są cały czas aktualne.

Modlitwa, słowa pozwoliły na weryfikację, w którym miejscu jestem na drodze za Jezusem, i w wolności, którą dał Bóg Ojciec. Bardzo mocno łączą się z zasadami i dążeniami oraz tym co kierował latami do nas Św. Jan Paweł II oraz Sługa Boży Ks. Fr. Blachnicki – nasz założyciel. z cytatów: Od siebie trzeba wymagać najwięcej by człowiek mógł obronić swoją godność i żył bez zakłamania, manipulowania”, „Smutek trzeba rozpraszać modlitwą jak mgły promieniami słońca” W godzinę miłosierdzia, gdy uczestnicy zapalili znicz przy figurze kardynała i modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia, diakonia wyzwolenia wybrała nowych Animatorów KWC Diecezji Kaliskiej- małżeństwo Gabrielę i Andrzeja Wardeńskich, którzy są w Ruchu Światło-Życie od 1964 roku. Stale pełniąc z radością posługi wobec wspólnoty. Najpiękniejszym jest, gdy patrząc w twarz drugiego człowieka widzę tą nadzieję, łzę, uśmiech - dobrze, że jesteście i kroczymy wspólną Drogą za Jezusem wraz z Maryją. Wszystko jest do zrealizowania, dziękujemy Boże, że dajesz nam Serce czułe, odpowiedzialne, wyzwalające się z egoizmu, pychy…

Diakonia wyzwolenia dziękuje za gościnę i historię. Piękno nie do opisania.

Za liczne przybycie, za trwanie w zobowiązaniach postu – nie piję, nie kupuję nie częstuję alkoholem.

Za wspólne dążenie w wolności.

Dorota Kasprzak- członek KWC od 1989 r., Diecezja Kaliska

 

Galerię zdjęć możecie przejrzeć poniżej.

 galeria

f t g m