• Oaza

  • Oaza

  • Oaza

  • Oaza

Copyright 2020 - Informacja

ŚWIADECTWO KS. JARKA

Mam na imię Jarek i mam 47 lat. Jestem kapłanem diecezji kaliskiej od 20 lat. Kiedy w szkole na katechezie pada pytanie, dlaczego zostałem księdzem wracają wspomnienia i przeżycia młodzieżowych rekolekcji oazowych w Konarzewie, Chojniku i Czarnkowie. Tam uczyłem się modlitwy różańcowej, właściwego odnoszenia się do innych oraz praw życia „posiadania siebie w dawaniu siebie”.

Po Oazie III stopnia w Ochotnicy podjąłem decyzję o wstąpieniu do seminarium duchownego w Poznaniu. Chciałem jako kapłan służyć Panu Bogu i ludziom. W seminarium spotykaliśmy się w grupie oazowej. Opiekowałem się ścienną gazetką koła kleryków abstynentów. Tak jak w kościele, odbywaliśmy rekolekcje, których celem było rozeznanie i umocnienie swego powołania. Pan Bóg obdarza nas codziennie niezliczoną ilością darów i łask. Bywa i tak, że niekiedy o te dary nie dbamy. Potrzeba zatem czasu, żeby zostawić za sobą codzienne troski, zatrzymać się i pomyśleć o swoim życiu.

Jako kapłan nadal potrzebuję rekolekcyjnego zamyślenia. Od 2008 roku biorę udział w rekolekcjach w Krościenku nad Dunajcem. Jest to czas oddechu w innym środowisku i nie chodzi tu tylko o piękno Pienin, ale o doświadczenie kapłańskiej wspólnoty. Nowością dla mnie była metoda pracy w małych grupach: formuła wiary. Na podstawie tekstów biblijnych wyznawaliśmy naszą wiarę podczas wspólnej modlitwy. Podczas świadectw na zakończenie rekolekcji powtarza się docenienie małej grupy, w której dzielimy się wiarą i doświadczeniem kapłańskim. Jako owoc rekolekcji przywieźliśmy postanowienie, aby doświadczenie spotkania w małej grupie przenieść do diecezji, co dzięki życzliwości braci kapłanów czynimy.

Kiedy dowiedziałem się, że zostanę proboszczem chciałem na rekolekcjach dowiedzieć się jak być dobrym pasterzem. Ruch Światło – Życie wpisuje się w posoborową wizję parafii jako wspólnotę wspólnot. Z radością i zachwytem widziałem jak poszczególne diakonie przygotowywały mnie do posługi w parafii – Rekolekcje Diakonii Wyzwolenia, Oaza Animatorów Modlitwy, Oaza Rekolekcyjna Diakonii Liturgicznej, Oaza Rekolekcyjna Diakonii Życia, ORD, ORAR II. Jestem wdzięczny Stowarzyszeniu Unii Kapłanów Chrystusa Sługi za organizację rekolekcji w Krościenku. Są one dla mnie inspiracją do odkrywania i umiłowania charyzmatu Ruchu Światło-Życie, programu formacji nowego człowieka.

f t g m